Laptopy firmy Apple od lat uważane są za rewelacyjne, bardzo wydajne sprzęty, które mają to “coś”, czego na próżno szukać w komputerach innych firm. Czy tak jest, czy to po prostu zasługa dobrego marketingu – tego nie będziemy w tym artykule rozstrzygać. Skupimy się za to na tym, co firma Apple oferuje, bo – abstrahując od wszelkich sporów – trzeba przyznać, że laptopy sygnowane “nadgryzionym jabłuszkiem” są jednymi z lepszych na rynku. Pokażemy jednocześnie, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszego Macbooka.

Macbook – różne wersje

Nie ma co prawda wiele rodzajów Macbooków, ale niezaznajomieni z tematem mogą początkowo się pogubić. Przedstawimy więc czytelny podział. Na początek Macbook, czyli model uniwersalny, występujących w wersjach 12-calowych. Wybierany bardzo często, praktycznie najpopularniejszy sprzęt Apple’a. Kolejny to Macbook Air – najtańsza seria urządzeń, która cechuje się małymi 13-calowymi ekranami: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/apple-macbook-air-13-13-3-intel-core-i5-5360u-8gb-ram-128gb-dysk-os-sierra.bhtml. Dzięki swoim rozmiarom idealnie nadają się dla osób będących często w podróży. No i Macbook Pro jako udoskonalona wersja podstawowego modelu. Dostępne są dwa rodzaje Pro: mniejsze (13-calowe) i większe (15-calowe).

 

macbook wszystkocowartowiedziecprzedzakupem2

Do jakich zadań potrzebny nam Macbook?

Przed kupnem warto zadać sobie takie pytanie, jak powyżej, aby komputer rzeczywiście był nam pomocny. Koniecznie więc określmy jego przeznaczenie, to do czego będzie wykorzystywany. Do prostych zadań biurowych wystarczy model podstawowy bądź Macbook Air, jeśli zaś chodzi o bardziej profesjonalne zadania, to warto pomyśleć nad Macbookiem Pro. Również rozmiar ma tu znaczenie, bo jeśli laptop będzie często z nami podróżował, to warto kupić mniejszy sprzęt, w innym przypadku nie powinniśmy się ograniczać.

Jaki dysk twardy?

Apple sprzedaje laptopy wyposażone w bardzo szybkie dyski SSD M.2 z interfejsem PCIe, które zapewniają o wiele szybsze działanie niż urządzenia HDD. Mają też lepsze osiągi niż podstawowe modele SSD. Do wyboru jest kilka konfiguracji, od 128 GB aż do 4 TB. Bardzo pojemny dysk to oczywiście wyższa cena. Jeśli zaś potrzebujemy pojemnego komputera, a nasz budżet na to nie pozwala, to jest inne rozwiązanie – zakup dysku zewnętrznego, na którego przeniesiemy mniej ważne dane, takie, które nie muszą być trzymane w laptopie.

macbook wszystkocowartowiedziecprzedzakupem3

A co z procesorem i kartą graficzną?

Mamy tu spore zróżnicowanie, bo w modelach najtańszych znajdziemy procesory z serii Intel Core i5 (z taktowaniem od 1.9 do 3.8 GHz), a w droższych – Intel Core i7. W najlepszych zaś, najbardziej profesjonalnych mamy układ i9, który zapewnia niezwykłą wydajność. W przypadku karty graficznej możemy wybrać model wyposażony w jednostki zintegrowane bądź wyposażone w kartę dedykowaną. Przykładowe modele to AMD Radeon Pro, gdzie wersja 560X gwarantuje najwyższą wydajność.

Macbooki nie kosztują mało, nawet te najmniej skomplikowane, a więc przed zakupem warto poważnie się zastanowić, który sprzęt będzie wystarczający. Jedno jest jednak pewne – zarówno sprzęt z wyższej, jak i niższej półki to pewność doskonałych osiągów, wytrzymałości i maksymalnej mocy obliczeniowej.