Jeśli czytacie moje wpisy to z pewnością wiecie o tym, że za każdym razem przy aktualizacji dowolnego systemu zalecam wykonanie kopii zapasowej macOS czy też iOS. Jest taki mądre powiedzenie, że ludzie dzielą się na dwie kategorie. Tych którzy robią kopie bezpieczeństwa oraz tych którzy będą robić. Mam nadzieję, że przez to moje ciągłe przypominanie jesteście w tej pierwszej grupie. Nie ważne co robicie na komputerze czy telefonie zawsze warto mieć zrobiony backup waszego urządzenia.

Time Machine ustawienia macOS

Time Machine jest systemowym narzędziem wbudowanym w macOS który ma za zadanie wykonywanie kopii zapasowej w ściśle określonych odstępach czasu. Z punktu widzenia użytkownika jest to bardzo dobrze rozwiązanie. Wystarczy podłączyć zewnętrzny dysk którego pojemności jest przynajmniej dwa razy większa niż w naszym komputerze i możemy uznać, że jesteśmy zabezpieczeniu w podstawowy sposób. Niestety takie rozwiązanie ma też swoje wady, za największą można uznać dość agresywne podejście Time Machine do zmian na naszym dysku. Za każdym razem gdy macOS wykryje zmiany na dysku względem tego zostało zarchiwizowane przy wykonaniu ostatniej kopii zapasowej do akcji wkracza Time Machine. Efektem takiego zachowania dysk HDD jest bardzo często wybudzany i zmuszany do stworzenia kolejnej kopii zapasowej. Takich zmian w ciągu dnia roboczego może być sporo, a co za tym idzie dysk zewnętrzny który wykorzystujemy do przechowywania naszych backupów dostaje mocno w kość. Mówiąc krótko jego skraca to jego maksymalny czas pracy. Niestety w macOS nie ma możliwości by samemu zaplanować wykonywanie kopii zapasowych przez Time Machine. Ale od czego mamy Terminal.app.

Zmiana częstotliwości wykonywania kopii zapasowej w macOS

Wystarczy w Terminal.app wpisać poniższe polecenie które zmieni częstotliwość z jaką Time Machine będzie tworzyć backup.
sudo defaults write /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.backupd-auto StartInterval -int 14400
Cyfry które znajdują się na końcu polecenia odpowiadają odstępom w sekundach. Czyli w naszym przypadku kopia zapasowa będzie wykonywana co 4 godziny. Oczywiście możecie dowolnie zmieniać tą wartość w zależności od potrzeb.

Aby wrócić do domyślnych wartości musimy wpisać następujące polecenie
sudo defaults write /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.backupd-auto StartInterval -int 3600

TimeMachineScheduler aplikacja do planowania i zarządzania kopiami zapasowymi w macOS

Jeśli z jakiś powodów nie odpowiadam Wam korzystanie z Terminal.app istnieje bardzo fajna i prosta aplikacja dzięki której zrobicie dokładnie to samo.

Aplikację możecie pobrać ze strony autora tutaj

TimeMachineEditor to kolejna malutka aplikacja dzięki której można ustawić częstotliwość wykonywania backupów – pobierz ze strony autora

TimeMachineEditor interval