Dzisiaj po godzinie 19:00 macOS 10.13 High Sierra będzie dostępny do pobrania dla każdego. Zanim przystąpicie do aktualizacji chciałbym Wam przypomnieć o kilku ważnych czynnościach które powinniście wykonać przed aktualiacją swojego głównego systemu operacyjnego.

Lista komputerów Mac wspieranych przez macOS 10.13 High Sierra

82HTdpfpGbB8niZJbMzGFR

Sprawdź błędy na dysku

  1. Uruchom Narzędzia Dyskowe
  2. Wybierz dysk na którym masz zainstalowany macOS
  3. Kliknij w przycisk Pierwsza pomoc
  4. Następnie uruchom

Narzedzia dyskowe pierwsza pomoc macOS

Zaaktualizuj wszystkie zainstalowane aplikacje

Większość developerów tuż przed pojawiem się nowego macOS udostępnia uaktualnienia swoich aplikacji. Aby żadna z nich po aktualizacji nieoczekiwanie przestała działać warto sprawdzić dostępne aktualizacje w Mac App Store.

Zaaktualizuj wszystkie aplikacje w Mac App Store

Zrób backup całego systemu

Ludzie dzielą się na dwie kategorie, na tych co robią kopie zapasowe swojego systemu i na tych którzy dopiero będą. Ci drudzy zazwyczaj przypominają sobie o tej prostej czynności dopiero gdy już jest za późno. Aby nie postawić się w takiej sytuacji zróbcie kopię zapasową swojego systemu.

Time Machone zrob kopię zapasową macOS

Możecie do tego wykorzystać wbudowane w masOS którym oczywiście jest Time Machine. Wytarczy wybrać dysk na którym ma być przechowywana kopia zapasowa macOS. A następnia cierpliwie poczekać aż narzędzie wykona całe zadanie do końca.

Fusion Drive brak obsługi APFS

Niestety ale w dzisiejszym wydaniu macOS 10.13 High Sierra osoby posiadające w swoim komputerach Fusion Drive nie będą mogli zaktualizować systemu plików do APFS. Apple zapewnia, że w kolejnych aktualizacjach macOS 10.13 będzie możliwość przejścia z HFS+ na nowszy system plików. Dotyczy to również osób które mają połączony dysk HDD z SSD i testowali APFS od pierwszej bety macOS High Sierra. Przed aktualizacją niezbędna będzie konwersja z APFS do HFS+ i dopiero wtedy możliwa aktualizacja systemu operacyjnego. Instrukcja wydana przez Apple znajduje się tutaj.

Zadbaj o wolne miejsce na dysku

Apple w dokumantacji dotyczącej macOS 10.13 High Sierra informuje, że do aktualizacji niezbędne jest posiadanie minimum 8GB wolnego miejsca na dysku. Sprawdźcie ile macie wolnej przestrzeniu na swoim, a nawet polecałbym zwolnić nieco więcej niż liczba podana powyżej. Jeśli wasz komputer jest wyposażony w SDD to zalecane jest by wolna przestrzeń wynosiła minimum 10% jego pojemności. Czyli dla przykłady jeśli macie dysk 256GB, to przed instalacją doby by było zorganizować przynajmniej 33GB wolnej przetrzeni.

Po aktualizacji dajcie znać czy wszystko przebiegło poprawnie oraz jakie są Wasze pierwsze wrażena.