Nie tak dawno informowałem, że Google na jesień planuje kompletnie usunąć flash z Chrome. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że Flash to technologia która już dawno temu powinna odejść do lamusa. Dzisiaj mamy na to kolejny dowód.

Nikogo nie powinno dziwić, że Adobe Flash Player to technologia która powoduje więcej problemów niż korzyści. Nie będę już wspominał o tym, że jest kompletnie bezużyteczne rozwiązanie na urządzeniach mobilnych. Na nasze nieszczęście jeszcze sporo instytucji korzysta z Adobe Flash. Jak się dzisiaj okazało wersje Flash które posiadają poważne luki bezpieczeństwa to:

  • Flash Player 23.0.0.162 i wcześniejsze wersje
  • Flash Player Extended Support 18.0.0.375 i wcześniejsze wersje
  • Flash Player dla Google Chrome 23.0.0.162 i wcześniejsze wersje

Ci z was który mają włączoną opcja automatycznej aktualizacji prawdopobnie mają już zainstalowaną najnowszą wersję. Jednak radziłbym sprawdzić czy na pewno nie posiadacie trefnych wersji. Dla osób które chcą pobrać ręcznie ostatnią aktualizację odsyłam pod ten link.

W skrajnych przypadkach możemy paść ofiarą Ransomware który zaszyfruje pliki na dysku. Jedyną możliwą metodą na odzyskanie dostępu do swoich danych jest wpłacenie „okupu”. Wtedy być może twórca podam nam klucz deszyfrujący.

Kolejny raz warto przypomnieć by robić przynajmniej raz dziennie kopie zapasowe przy użyciu Time Machine.