Teraz pozostaje nam cierpliwie czekać na dostępność iPhone 7 w naszym kraju. Przeczytajcie co nowego Apple zaprezentowało w swoim najnowszym iPhone. Jest kilka naprawdę świetnych ciekawostek.

Oficjalnie iPhone 7 i iPhone 7 Plus będzie można u nas zamawiać 23 września. Oznacza to, że trafiliśmy do drugiego rzutu z czego oczywiście należy się cieszyć. O ile dobrze pamiętam to w tamtym roku tak nie było. Przejdźmy już jednak do nowości w iPhone 7.

Pojemność pamięci w iPhone 7

Tutaj jest pierwsza z pozytywnych niespodzianek jakie dostaliśmy od Apple. W końcu pozbyli się wersji 16GB która sprawiała więcej problemów, zarówno im jak i użytkownikom.

  • 32GB – 3349 zł* / 3949 zł**
  • 128GB – 3879 zł* / 4479 zł**
  • 256GB – 4399 zł* / 4999 zł**

* iPhone 7
* iPhone 7 Plus

Kolorystyka iPhone 7

W tym roku mamy dwa nowe kolory. W sumie to tak naprawdę ten sam kolor, ale w różnych odmianach.

kolorystyka-iphone-7

Muszę przyznać, że kolor Onyks bardzo mi się podoba, ale niestety mam obawy, że dość szybko będzie się rysował. Co w przyszłości może okazać problemem przy sprzedaży. Dodatkowo moje obawy potwierdza Apple na swojej stronie.

„Błyszczące wykończenie iPhone’a 7 w kolorze onyksu uzyskuje się w rezultacie precyzyjnego 9-stopniowego procesu anodyzacji i polerowania. Powierzchnia telefonu ma twardość dorównującą innym anodyzowanym produktom Apple, ale w miarę użytkowania mogą pojawiać się na niej mikrozarysowania. Aby temu zapobiec, sugerujemy zakup jednego z wielu dostępnych etui ochronnych na iPhone’a.”

Wydajność iPhone 7

Nowy chip Apple A10 Fusion posiada 4 rdzenie w architekturze 64-bit. Dwa z rdzeni odpowiadają za operacje o wymagające dużej mocy. Są one o 40% szybsze niż te które były w A9. Pozostałe dwa odpowiadają za wydłużenie czasu pracy baterii, dzięki ograniczeniu do 1/5 całej mocy. Miejmy nadzieje, że nie tylko na papierze będzie to tak dobrze wyglądać. GPU w A10 jest o 40% szybsze względem A9, a to ma zapewnić 60 FPS w grach które oczywiście będą zoptymalizowane pod nowy procesor. Ciekawostką jest informacja, że Codemasters pracuje nad specjalną wersją F1 2016 dla iPhone 7 i iPhone 7 Plus. Jestem bardzo ciekaw jak to będzie wyglądać w rzeczywistości. Gdzieś widziałem test z Geekbench 4 w którym iPhone 7 miał wynik prawie taki sam jak iPad Pro 12.9, jak dla mnie świetnie.

Brak gniazda Jack

Z jednej strony to dobra wiadomość, bo dzięki usunięciu Jack bateria mogla zostać nieznacznie powiększona. Z drugiej strony sporo osób korzysta jeszcze z tego gniazda do podłączania swoim słuchawek. Na otarcie łez Apple postanowiło dodać do pudełka przejściówkę dzięki której będzie można podłączyć słuchawki przez gniazdo Jack. Brzmi to komicznie, ale niestety tak jest rzeczywistość.

Aparat w iPhone 7

Jak co roku byłem ciekaw co tym razem uda im się poprawić w aparacie który obecnie jest już dobrą konstrukcją. Okazuje się, że Apple podąża małymi kroczkami i powoli udoskonala aparat w iPhone. iPhone 7 wbrew plotkom dalej posiada jeden obiektyw, ale został wyposażony w optyczną stabilizację obrazu. Ilość pikseli pozostaje bez zmian – 12 megapikseli. Kompletnie nowa matryca ma zapewnić jeszcze lepszą jakość zdjeć w połączeniu z obiektywem f/1.8 który teraz składa się aż z 6 elementów. Będzie można robić zdjęcia w RAW i DNG, co powinno przypaść do gustu osobom które potrzebują robić retusz zdjeć zrobionych iPhone 7. Flash został wyposażony w 4 diody LED. Apple twierdzi, że zdjęcia robione w kiepskim oświetleniu ponoć są jeszcze lepsze.

iPhone 7 Plus otrzymał dwa obiektywy które mają jeszcze bardziej ułatwić robienie zdjęć telefonem. Pierwszy działa dokładnie tak samo jak ta w iPhone 7, natomiast drugi ma działać jako teleobiektyw. Takie połączenie pozwoli uzyskać efekty zdjęciowe podobne jak te w aparatach DSLR. Jestem bardzo ciekaw jak będzie działać w praktyce. Apple twierdzi, że ISP przy robieniu jednego zdjęcia wykonuje 100 miliardów operacji w czasie 25 milisekund.

Audio

Krótko i na temat, iPhone 7 będzie w końcu wyposażony w głośniki stereo. Ponoć grają dwa razy głośniej i brzmią lepiej.

Odporność

Oba modele iPhone 7 są wodoodporne oraz kurzoodporne (jest takie słowo?)

Podsumowanie

Mnie do zakupu iPhone 7 przekonały tak naprawdę trzy rzeczy. Po pierwsze kolor który w końcu nadaje mu odpowiednią klasę. Po drugie aparat zdjęcia robione w gorszym oświetleniu mają być dużo lepsze niż to miało miejsce w iPhone 6s. Jeśli to będzie jakość podobna do tej z Samsunga S7 to będę bardzo zadowolony. Ostatnia kwestia to Phil wspomniał, że Codemasters pracuje nad specjalną wersją F1 2016 właśnie dla iPhone 7 i iPhone 7 Plus. Jako wielki fan F1 to był gwóźdź do trumny :)

Prawdopodobnie jest jeszcze sporo informacji które nie były podane na konferencji i z czasem będą wypływać. Na tą chwilę uważam, że zmian jest niewiele. Na większość czekaliśmy od dawno, a konkurencja już miała je u siebie w poprzedniej generacji. Z drugiej strony widać, że Apple chyba powoli się zmienia i słucha użytkowników.