Przed WWDC w sieci pojawiły się spekulacje, że być może Apple da możliwość korzystania z iMessage użytkownikom Androida. Na Twitterze sporo osób zajmujących się tematyką Apple było wręcz zachwyconych tą informacją. Na szczęście Apple nie ma planów by iść w tym kierunku.

Podczas konferencji WWDC 2016 Walt Mossberg rozmawiał z osobą która znajduje się wysoko w hierarchii Apple. Walt zadał pytanie czy Apple faktycznie planuje wprowadzić iMessage do Androida. W odpowiedzi otrzymał dwie krótkie odpowiedzi które powinny dać każdemu do zrozumienie, że nic takiego nie będzie miało miejsca.

When I asked a senior Apple executive why iMessage wasn’t being expanded to other platforms, he gave two answers. First, he said, Apple considers its own user base of 1 billion active devices to provide a large enough data set for any possible AI learning the company is working on. And, second, having a superior messaging platform that only worked on Apple devices would help sales of those devices — the company’s classic (and successful) rationale for years.

Apple ma ponad 1 miliard aktywnych urządzeń które mogą dostarczać informacje pomocne przy tworzeniu sztucznej inteligencji. Drugi powód jest jeszcze bardziej oczywisty, mają iMessage na wyłączność – dzięki temu mogą sprzedawać produkty z iOS czy macOS które jako jedyne mają dostęp do iMessage. Dobrze wiemy, że Apple potrafi liczyć pieniądze, więc byłoby nierozsądne z ich strony oddawać konkurencji jedną ze swoich usług kompletnie za darmo. Takie posunięcie mogłoby odebrać im potencjalnych klientów, a na to Apple nie może sobie pozwolić. W końcu jest to korporacja która ma zarabiać.