Nadchodzi dzień w którym Google w końcu całkowicie usunie ze swojej przeglądarki Adobe Flash. W niepamięć odejdzie chyba najbardziej znienawidzona technologia z jaką mieliśmy w ostatnich latach do czynienia.

Flash to technologia która początkowo była bardzo lubiana i wykorzystywana praktycznie w każdym zakątku internetu. Używano jej do odtwarzania muzyki, wideo czy innych multimediów. Mniej więcej 10 lat temu (albo i więcej) bardzo popularne były strony takie jak miniclip czy newgrounds gdzie można było pograć w różnego rodzaju mini gry stworzone we Flash.

Steve Jobs twierdził, że ta technologia jest przestarzała i wszyscy powinni przechodzić na HTML5 który jest przyszłością. W tamtych czasach większość patrzyła na niego jak na szaleńca gdy o tym mówił. A teraz kolejny raz potwierdza się, że Steve potrafił przewidzieć jaka technologia będzie przyszłością. Oczywiście HTML5 nie był od początku swojego istnienia idealną technologią, ale wraz z upływem czasu jego rozwój bardzo przyspieszył.

Google twierdzi, że do jesieni HTML5 będzie standardowym odtwarzaczem w Google Chrome. Niestety nawet po tym czasie Flash dalej będzie obecny w przeglądarce, ale nie będzie już domyślnym odtwarzaczem multimediów. Co dalej nie rozwiązuje problemów z bezpieczeństwo użytkownika końcowego który nie zawsze jest świadomy zagrożenia. Obecnie jeszcze sporo stron internetowych korzysta z tech dziurawej technologii, są to tacy giganci jak:

  • YouTube (można przełączyć się na HTML5)
  • Facebook
  • Yahoo
  • Twitch
  • Amazon
  • Mail.ru

W maju 2016 Adobe Flash jest wykorzystywany na 8.6% wszystkich stron dostępnych w sieci. Można powiedzieć, że jest to marginalna ilość, ale niestety dotyczy każdego kto korzysta z wymienionych wyżej stron. Nie oszukujmy się, ale każdy z nas chociaż raz dziennie odwiedza Facebook czy YouTube.

Infographic: Bye Bye Flash! | Statista

Dotyczy stron w TOP 10.000 według Alexa Ranking

You will find more statistics at Statista

Im szybciej ta przestarzała i dziurawa technologia zniknie z naszego życia tym lepiej dla każdego z nas. Musimy mieć tylko nadzieję, że twórcy dostosują się do decyzji którą podało Google i w najbliższym czasie wszystkie treści które są stworzone w Adobe Flash zostaną przepisane na HTML5. Oczywiście to wymaga nakładu finansowego, ale z drugiej strony jeśli tego nie zrobią to po prostu użytkownika przejdzie do konkurencji.