Od rana większość stron związanych z tematyką rozpisuje się o możliwość płacenia przez Apple Pay w Polsce. Wszystko fajnie tylko to nie jest natywne rozwiązanie od Apple, trzeba kombinować.

Niestety spora liczba osób jest wprowadzana w błąd, bo widząc nagłówek w którym jest informacja jak skonfigurować Apple Pay można pomyśleć, że w końcu technologia dotarła do Polski. Nic bardziej mylnego, bo cały trick polega na tym, że musimy wykorzystać aplikację z AppStore. Osobiście nie bardzo rozumiem sens takiej operacji, no oczywiście poza tym by przyciągnąć ruch na stronę.

Aby mieć możliwość korzystania z Apple Pay w Polsce trzeba na samym początku założyć konto UK w AppStore. Następnie pobrać aplikację Boon która jest pośrednikiem płatności, takie nasze PayU czy transferuj.pl. Kolejny raz trzeba założyć konto tym razem w samej aplikacji. Przed dodaniem swojej karty z banku musicie zmienić region w telefonie na UK. Jedni twierdzą, że wystarczy to zrobić tylko na czas dodawania karty. Są też osoby które mówią, że UK jako region musi być ustawiony na stałe. Za każdą płatność jest pobierana prowizja, co dla mnie dyskwalifikuje to rozwiązanie. Dlaczego ? Bo za każda transakcje jest pobierana prowizja. A ta jest większa jeśli dokonujemy płatności za granicą, czyli w Polsce bo przecież domyślnym miejscem do działania jest Wielka Brytania. Pomijam fakt, że podpinanie karty kredytowej lub zwykłej debetowej do aplikacji która nie ma żadnego wsparcia w Polsce jest dość szalonym pomysłem. Musicie również pamiętać, że przelicznik funta do złotówki obecnie jest niezbyt korzystny dla nas. Dlatego zastanówcie się dwa razy zanim postanowicie płacić przy pomocy aplikacji Boon. Traktowałbym to rozwiązanie jako ciekawostkę która pokazuje, że Apple Pay w Polsce może być wprowadzone z dnia na dzień. Wystarczy podpisanie umowy pomiędzy Apple, a operatorami płatności w Polsce. Na tą chwilę jeszcze nie wiadomo czy w ogóle możemy się spodziewać Apple Pay oficjalnie w Polsce.

Link do aplikacji