W obecnych czasach wielkie pojemności dysków HDD nie robią już na nikim wrażenia. Ale sama pojemność to nie wszystko, liczy się jeszcze trwałość. WD w tej kwestii doprowadził swoje produkty prawie do perfekcji.

Od ponad dwóch tygodni testuję dysk WD My Passport for Mac który jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony dla komputerów Apple. Postaram się w miarę sensownie Wam opisać moje wrażenia podczas użytkowania.

W pudełku

Jeśli lubicie unboxingi to niestety ale muszę Was rozczarować, tutaj go nie będzie. Pudełko w którym znajduje się WD My Passport for Mac jest niewiele większe od samego dysku. Znajdziemy w nic zaledwie kabel do podłączenia do komputera oraz krótką instrukcję użytkowania. Wszystko jest dość mocno upchane w to małe opakowanie. Z ciekawości spróbowałem spakować wszystko tak jakby pudełko nie było jeszcze otwierane. Niestety, nie udało mi się.

Wygląd

Można powiedzieć, że WD postawiło na totalny minimalizm przy projektowaniu My Passport for Mac. Mam problem z określeniem trwałości plastiku z którego wykonano obudowę. Górna i dolna część obudowy wyraźnie się wygina nawet pod delikatnym naciskiem. Natomiast boki obudowy prawdopodobnie są tak twarde, że spotkanie z twardą podłogą nie zrobiłoby na nich żadnego wrażenia. Na dolnej części obudowy znajdują się cztery gumowe podkładki które mają zapobiegać poślizgowi oraz amortyzować wibracje podczas pracy. Po prawej stronie porty USB znajduje się malutka dioda, która ma nas informować o pracy dysku. Wymiary dysku pozwalają na włożenie go do tylnej kieszeni spodni czy kieszenie kurtki, co w przypadku dysku przenośnego jest dla mnie istotną kwestią. Test mobilności zaliczony – przynajmniej w moich warunkach. Wagowo też nie ma do czego się przyczepić, nie jest ani super lekki ani super ciężki. `Po prostu dobrze wyważony.

Wydajność

Do sprawdzenia prędkości zapisu i odczytu użyłem aplikacji Blackmagic Disk Speed Test. W ustawieniach wybrałem plik o wielkości 5GB i uruchomiłem test, oto jego wynik

 WD Passport for Mac prędkość zapisu i odczytu

Jak sami widzicie prędkość zapisu i odczytu jest praktycznie taka sama, oscyluje niewiele ponad 100Mb/s co jest według mnie zadowalającym rezultatem. Przekładając to na życie codziennie przegranie filmu DVD o wielkości 4.7GB zajmie nam zaledwie 46 sekund. Kopiowanie wielu plików również nie sprawia większych problemów dla WD My Passport for Mac i spokojnie możecie z niego korzystać jako centrum wymiany danych lub co ciekawe magazyn gier na Xbox One. Z ciekawości sprawdziłem czy będzie działać również po podpięciu do konsoli. Okazało się, że konsola bez problemu wykryła podłączony dysk. Zaproponowała sformatowanie tak by konsola mogła z niego korzystać, co zrobiłem oczywiście. Zainstalowałem na nim testowo F1 2015, nie zauważyłem żadnych problemów z wydajnością. Gra działała tak samo płynnie jak na wewnętrznym dysku Xbox One. Krótko mówiąc dysk przenośny od WD nadaje się zarówno jako magazyn plików multimedialnych, dokumentów, aplikacji oraz gier na konsoli :)

Time Machine

Podejrzewam, że spora liczba osób może planować zakup WD My Passport for Mac by wykonywać na nim kopie zapasowego OS X. Sporą zaletą wykorzystania dysku przenośnego jest fakt, że nie musi być on podłączony do zewnętrznego źródła zasilania. Wystarczy po prostu podłączyć go do komputera odpowiednio skonfigurować Time Machine i gotowe. Zapominamy o jego istnieniu, aż do momentu gdy będzie Wam potrzebna ostatnia działająca kopia OS X. Czas jaki dysk potrzebował na wykonanie pełnej pierwszej kopii mojego dysku z iMaka to 27 minut, co chyba nie jest złym wynikiem. Musicie jednak pamiętać, że takie wartości możecie otrzymać tylko przy wykorzystaniu USB 3.0. Które w obecnych czasach jest już raczej standardem w większości komputerów. Pamiętajcie róbcie kopie zapasowe !!

WD Passport for Mac Time Machine

Dane techniczne

 • Pojemność
 • Interface
  • USB 2.0 do 480 Mb/s
  • USB 3.0 5 Gb/s
 • Zgodność z systemami operacyjnymi
  • OS X 10.7 i wyższe
  • Windows pod sformatowaniu do NTFS
 • Wymiary oraz waga
  • Wysokość: 110mm
  • Głębokość: 20.96 mm
  • Szerokość: 81.6 mm
  • Waga: 0.23 kg
 • Zawartość opakowania
  • Dysk WD My Passport for Mac
  • Kabel usb
  • Program WD Security i Program WD Drive Utilities
  • Skrócona instrukcja instalacji

Sprzęt do testów udostępniła firma WD Polska, za co oczywiście serdecznie dziękuje.