Na stronie Apple jest już odświeżona linia MacBooka 12″. Nowy model został wyposażone w nowe procesory Intela SkyLake oraz układ graficzny Intel 515.

Sporo osób spodziewało się, że nowe modele MacBooka 12″ pojawią się dopiero na konferencji WWDC która odbędzie się 15-17 czerwca tego roku. Jednak Apple ma w zwyczaju aktualizowanie swojej oferty po cichu w przypadku komputerów i tak właśnie się stało.

Procesory

MacBook został wyposażony w procesor Intel szóstej generacji SkyLake który może być taktowany prędkościami

  • 1.1Ghz dual core Intel Core m3 (Turbo Boost do 2.2GHz) z 4MB L3 cache
  • 1.2Ghz dual core Intel Core m5 (Turbo Boost do 2.7GHz) z 4MB L3 cache
  • 1.3Ghz dual core Intel Core m7 (Turbo Boost do 3.1GHz) z 4MB L3 cache

Karta graficzna

Procesor graficzny również uległ zmianie i teraz jest to Intel 515 który ma być teoretycznie szybszy mniej więcej o 25% od swojego poprzednika. To faktycznie może się przydać, że renderowaniu wysokich rozdzielczości na ekranie Retina.

Pamięć RAM

Pamięć RAM ma wyższe taktowanie które wynosi 1866 MHz, wielkość pamięci nie uległa zmianie i wciąż jest to 8GB.

Dysk

Jak możemy przeczytać w informacji prasowej Apple dysk PCie również powinien pracować szybciej. Szczerze mówiąc akurat w tej kwestii według mnie nie były potrzebne żadne zmiany.

Bateria

Apple chwali się, że czas pracy na baterii został znacząco poprawiony i bez problemu powinniśmy móc pracować powyżej 10 godzin przez WiFi. Tutaj byłbym jednak ostrożny z takimi zapewnieniami, bo jeszcze nie wiadomo czy pojemność baterii się zwiększyła. Pobór prądu w przypadku piątej a szóstej generacji procesorów Intel Core M nie jest, aż tak znacząca.

Porty

Plotki mówiły o możliwości pojawienia się, jeszcze jednego portu USB-C. Niestety, ale nic takiego się nie stało i dalej mamy tylko jedno takie złącze i dalej jest to pierwsza generacji której maksymalny przesył danych to 5Gb/s.

Kamera

Tutaj kolejne rozczarowanie ale kamera jest dokładnie taka sama jak w poprzednim model czyli zaledwie 480p. Naprawdę kiepsko Apple, bardzo kiepsko.

Kolory Macbooka

Najważniejszą zmianą dla wielu osób prawdopodobnie będzie dostępność nowego koloru, tak zgadliście Rose Gold. Obecnie mamy do wyboru cztery kolory Macbooków 12″

  • Gwiezdna Szarość (Space Grey)
  • Srebrny (Silver)
  • Złoty (Gold)
  • Różowy (Rose Gold)

W tym momencie oczami wyobraźni już widzę osoby które kupiły sobie iPhone Rose Gold jak biegną po ten sam kolor laptopa od Apple. Mam tutaj na myśli oczywiście mężczyzn którzy chcą pokazać, że mają najnowszy model :)

Nowe MacBooki 12″ jutro powinny oficjalnie pojawić się w sklepie Apple. W najbliższym czasie komputery również pojawią się u polskich dystrybutorów.