Ostatni na wielu stronach powiązanych z tematyka Apple można zobaczyć kolejne genialne wpisy. Tym razem chodzi o niezwykłą możliwość ręcznego opróżnienia pamięci w iPhone, iPad lub iPod.

Często zastanawiam się w jakim celu niektóre strony/bogi publikują takie rewelacje. Najczęściej dochodzę do wniosku, że chodzi po prostu o bycie pierwszym który przepisze cały wpis z obcojęzycznej strony bez chwili zastanowienia lub sprawdzenia informacji. Liczy się ilość wpisów dziennie i ilość wyświetleń. Oczywiście rozumiem, że jest to bardzo ważne w ich świecie bo chyba niektórzy z nich utrzymują się z takiej działalności. Tak gdybam sobie, bo nie widzę innego powodu by walić takimi bzdurami.

Czyszczenie RAM na iOS ma sens  ?

Właśnie na tym polega problem bo sam nie wiem, w czym on ma pomóc. Skoro iOS stwierdził, że potrzebuje określoną ilość pamięci by wykonać jakieś tam zdania to dlaczego mam ingerować w jego założenia ? No i tutaj powstaje kolejne pytanie, jak iOS zarządza pamięcią RAM. Według mnie najlepiej tłumaczy to ten dokument. Skoro system operacyjny sam potrafi zwalniać zasoby pamięci RAM to po co robić to za niego. Oczywiście ktoś może powiedzieć – no fajnie ale mam iPhone 4s albo 5 w których RAMu jest stosunkowo mało i czasem łapie zwiechy, a takim sposobem odzyskam kilka MB cennej pamięci. Niby tak, ale z drugiej strony skoro doszło do sytuacji w której systemowi zabrakło  tej pamięci to przecież wykonanie takiej procedury za wiele nie zmieni, bo za chwilę znowu się ona zapełni.

Żeby nie być gołosłownym sprawdziłem to na iPhone 6s. Po wykonaniu czyszczenia RAM ilość wolnej pamięci wzrosła do okolic 400MB, co z tego skoro za chwilę system znowu zarezerwował sobie kolejne MB.

Dlatego uważam, że ta innowacyjna metoda nie ma żadnego sensu i to tylko poprawianie sobie samopoczucia cyferkami. Z ciekawości sprawdziłem jeszcze jak to wygląda na bardzo leciwym iPad 3 który służy mi do oglądania Horizon i YouTube. Nie zauważyłem jakiegoś kolosalnego wzrostu prędkości w działaniu iOS. Nawet mógłbym powiedzieć, że aplikacje ładują się dłużej….