Od dwóch dni w AppStore możemy zaobserwować jak zmieniają się ceny poszczególnych aplikacji. Niestety nie jest to powodem żadnej pomyłki, tylko dostosowaniem się do przepisów obowiązujących w EU.

 

Kolejny raz jesteśmy świadkami podwyżek w AppStore, tym razem dotyczy to zmian jakie zostały wprowadzone w Unii Europejskiej odnośnie rozliczania podatku VAT. Wcześniej Apple rozliczało się w Luksemburgu w którym stopa podatku VAT wynosi zaledwie 15%. Od teraz podatek musi być rozliczany w kraju w którym funkcjonuje sklep, czyli stawka podatku VAT będzie wynosić tyle ile w danym państwie obowiązuje. W Polsce jak dobrze wiecie jest to 23% (a może niedługo nawet 25%).

Jakie prezentują się nowe ceny aplikacji w AppStore ?

Przed Po
0.89€ 0.99€
1.79€ 1.99€
2.69€ 2.99€
4.49€ 4.99€
8.99€ 9.99€

 

Jak już pewnie zauważyliście wzrost ceny najtańszej aplikacji wynosi 0.10€, niby nic wielkiego ale przy  podliczeniu rocznych zakupów może się okazać już znaczący. Dobrą wiadomością może być fakt, że na tej zmianie skorzystają developerzy tworzący na platformy Apple. Ich zysk netto z najtańszej aplikacji wcześniej wynosił 0.54€, natomiast teraz będzie to 0.56€. Również niewielka zmiana, ale jak wcześniej wspomniałem w skali roku może być już dość znacząca.