Stare góralskie przysłowie mówi, że najlepszym aparatem fotograficznym jest ten, który zawsze mamy przy sobie. Nie zawsze możemy mieć przy sobie lustrzankę z kompletem obiektywów. Tandem Tadaa SLR + iPhone sprawia, że wcale nie musi nam być ona potrzebna.

TadaaSLRAplikacji do upiększania zdjęć w App Store jest od zatrzęsienia. Śmiem twierdzić, iż jest to jedna z najbardziej popularnych kategorii w jabłkowym e-sklepie. Każdy prawdopodobnie ma swój ulubiony zestaw narzędzi do pracy ze zdjęciami. Ja od jakiegoś czasu, za niezbędną w moim prywatnym zestawie uważam aplikację Tadaa SLR.

Czym różni się ta aplikacja od tysięcy pozostałych upiększarek? To dość łatwo wywnioskować po jej nazwie. SLR oznacza, ni mniej nie więcej, tylko jednoobiektywową lustrzankę, a Tadaa możemy zawołać prezentując komuś efekt jej pracy na surowym zdjęciu z aparatu naszego iPhona.

Aplikacja symuluje głębię ostrości, którą w tradycyjnej fotografii jesteśmy w stanie uzyskać za pomocą niezłej lustrzanki i jeszcze lepszego obiektywu. Sami wybieramy, który obiekt ma być ostry rysując maskę „z palca”. Przy czym nie musimy być szaleńczo dokładni. Algorytm sam wychwytuje krawędzie i nawet maska narysowana dość niedbale pozwala na precyzyjne wybranie obiektu. W następnym kroku wybieramy rodzaj rozmycia i symulowaną przesłonę.

Do zdjęcia możemy zastosować kilkanaście filtrów, rozjaśnić, je podnieść saturację, czy ekspozycję, możemy również dodać winietę.

Prosto z aplikacji zdjęcie możemy umieścić, na Facebbooku, Twitterze, Pintereście, bądź też wyslać za pomocą maila.

Tadaa ma też swój mikroserwis społecznościowy bardzo podobny do Instagrama. Możemy wyszukiwać zdjęcia za pomocą tagow, śledzić użytkownikow, przyznawać i otrzymywać „lajki”.

Czy jest on lepszy, czy gorszy od Instagrama? Nie wiem. Jest inny, a Instagramowe filtry bardzo mi się już opatrzyły. No i ma to „coś” co Instagram utracił już jakiś czas temu – jest iOs only, a szukając informacji o Tadaa Slr w internecie natknąłem się na posty wielu Androidowców szukających jego odpowiednika.

Pomimo, że nie jestem wybitnym fotografem, dla zilustrowania możliwości programu poniżej zdjęcie w klasycznym ujęciu before/after. Takie tam z rąsi na urodzinach.

Tadaa SLR before-after

 

 

[appbox appstore 724662909]