OS X w większości przypadków jest samowystarczalnym systemem który nie potrzebuje zewnętrznych narzędzi. Oczywiście gdy potrzebujemy wykonać bardziej skomplikowane czynności lub po prostu chcemy ingerować w strukturę systemu, będziemy potrzebować zewnętrznych narzędzi. Przykładem może być potrzeba usunięcia plików językowych, które potrafią zajmować sporą ilość miejsca. Ma to szczególne znaczenie na dyskach SSD, które niestety jeszcze sporo kosztują jeśli potrzebujemy sporej pojemności. Wracając do usuwania plików językowych, można to zrobić oczywiście ręcznie ale w takim przypadku zabiera to wiele czasu i może spowodować nieoczekiwane problemy. Pomyślcie sobie, że przez przypadek usuwanie nie odpowiedni plik i system przestaje działać poprawnie lub w ogóle się nie uruchomi.

Na szczęście ktoś już o tym pomyślał i powstało narzędzie o nazwie Monolingual. Jest to prosta aplikacja dzięki której pozbędziemy się niepotrzebnych plików językowych w systemie OS X. Monolingual można uruchomić na OS X Lion i nowszych systemach, aplikacja jest darmowa i możecie ją pobrać pod tym adresem. Dostępna jest również wersja dla starszych systemów OS X, znajdziecie ją tutaj.

 

 

 Jak obsługiwać Monolingual  

 

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, więc nie powinna sprawiać wam problemu w użytkowaniu. Mamy do dyspozycji dwie zakładki. W pierwszej zaznaczamy języki których chcemy się pozbyć. Proponuję aby zostawić język Angielski oraz Polski, resztę można kasować. Druga zakładka odpowiada za pliki architektury, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej nic tam nie usuwać. No chyba, że lubicie eksperymentować to dajcie znać jaki był wynik :)

Monolingual - Pakiety językowe Monolingual - architektura

 

To wszystko, teraz na twoim dysku powinno być o wiele więcej dostępnego miejsca.

[icon name=”icon-download-alt”] Monolingual 1.4.5 od OS X 10.7 i wyżej

[icon name=”icon-download-alt”] Monolingual 1.3.9 dla starszych wersji OS X