Podpinając swoje iUrządzenie do iTunes (wiem, nie robicie tego zbyt często) możecie zauważyć, że oprócz aplikacji, multimediów i systemu miejsce na dysku zajmuje jeszcze tajemnicza kategoria inne (others). W niektórych przypadkach potrafi zająć całkiem sporo miejsca – nawet połowę dostępnej przestrzeni dyskowej.

Co się mieści w tej kategorii? Najprościej mówiąc – śmieci. Cache aplikacji i przeglądarek, pliki cookies, pliki tymczasowe, logi, niedociągnięte pliki i tym podobne.

Zamknięta architektura iOs (czysty system bez Jailbreak) nie daje nam bezpośredniego dostępu do systemu plików. iTunes też niewiele może w tej kwestii zrobić. Rozwiązaniem działającym, acz dość brutalnym w formie był kompletny restore urządzenia. To jednak troszkę jak strzelanie z armaty do muchy.

Jak więc pozbyć się tych niechcianych śmieci? Z pomocą przychodzi program PhoneClean 3 firmy iMobie.

others

Aplikacja nie jest tania – licencja na jeden komputer (Mac lub PC z Windows) kosztuje 19.99 $, ale często są promocje i obniżki. Przed Bożym Narodzeniem aplikacja dostępna była za darmo! (pay by share).

Jak aplikacja sprawdza się w działaniu? Ja na swoim 16 GB iPadzie odzyskałem za jej pomocą 4.58 GB miejsca.

Po podłączeniu naszego iUrządzenia i uruchomieniu programu mamy do wyboru cztery opcje. Quick Clean, Deep Clean, Toolbox i Restore.

PhoneClean1

Quick Clean pozwala na wyczyszczenie najpopularnirjszych zapychaczy naszego iUrządzenia – cache aplikacji, plików temp, logów itp. Zazwyczaj też przynosi największy skutek jeżeli chodzi o odzyskane miejsce. PhoneClean najpierw skanuje urządzenie i w przejrzysty sposób prezentuje co zajmuje ile miejsca oraz ile możemy go odzyskać. W zależności od pojemności urządzenia skanowanie i czyszczenie może zająć nawet kilkanaście minut.

Deep Clean wgryza się trochę głębiej w zawartość naszego dysku i pozwala wyczyścić znacznie więcej: historię przeglądarki, historię połączeń, pliki przesłane przez Messages oraz dokumenty stworzone i pobrane przez różne aplikacje. Tryb ten wymaga wyłączenia opcji Find My iPhone oraz restartuje urządzenie. Uwaga przy użyciu tego trybu tracimy wszystkie pobrane egzemplarze gazet w Kiosku (na szczęście te częściowo pobrane też). Skanowanie i czyszczenie trwa trochę dłużej.

PhoneClean2

 

Toolbox daje nam możliwość ręcznego „posprzątania” w notatkach, kalendarzu oraz w mediach. Możemy też z jego poziomu odinstalować lub reinstalować poszczególne aplikacje.

PhoneClean-Toolbox

Używanie programu jest bardzo bezpieczne ponieważ przed wprowadzeniem zmian PhoneClean robi własny backup i wszytkmie zmiany można cofnąć za pomocą opcji restore.

PhoneClean-Restore

Ponieważ dużo eksperymentuję z różnymi aplikacjami i grami PhoneClean to dla mnie świetne rozwiązanie. Pozwala mi zachować higienę moich iUrządzeń i znacząco wydłużyć okres pomiędzy kolejnymi wymuszonymi przez okoliczności reinstalacjami systemu. Pozwala też zobaczyć jak niechlujnie napisane są niektóre aplikacje. Przy którymś tam użyciu okazało się, że aplikacja Kwejk (popularny serwis z LOL contentem) cacheuje na urządzeniu WSZYSTKIE ładowane obrazki i jej pliki zajmowały mi 3,6 GB.