W obecnych czasach komputer pokładowy w samochodzie to nic nadzwyczajnego, po prostu większość auto jest w niego wyposażony nawet te leciwe. W większości przypadków podają nam przybliżone spalanie lub nawet nieco zaniżają by cieszyć nasze oko i wprawiać w uczucie zadowolenia z oszczędności jakie nam nasze auto daje. Wiadomo marketing musi być, bo przecież teraz jest moda na to jak malutko nasze auta spalają paliwa. Osobiście uważam to za skrajną głupotę, ale nie o tym miałem pisać.

Road Trip to aplikacja stworzona przez Darren’a Stone na iPhone, iPod oraz iPad. Testowałem już kilka podobnych aplikacji z AppStore, ale według mnie Road Trip jest najlepsza z nich. Dzięki niej dostajemy wszystkie niezbędne i te mniej istotne informacje o kosztach jakie ponosimy przy użytkowaniu naszego pojazdu. Mój opis będzie przebiegał zgodnie z tym co oferuje nam Road Trip po uruchomieniu aplikacji.

Dodawanie pojazdu

Czynność którą musimy wykonać podczas pierwszego uruchomienia jest dodanie naszego pojazdu do bazy programu. W tym miejscu możemy już zauważyć mnogość opcji jakie Road Trip nam oferuje. Możemy wybrać w jakich jednostkach mają być zliczane nasze podróże (mile,kilometry,godziny). Do tego musimy wybrać jak będzie przeliczane zużyte przez nas paliwo (MPG,L/100km,gal/100mil, jest tego jeszcze więcej). Do tego trzeba jeszcze zdecydować się w jakiej formie mają być obliczane koszty czyli ile złotych kosztuje Cię przejechanie jednego kilometra lub stu czy też mil. Oczywiście możemy dodać zdjęcie naszego pojazdu. Road Trip to aplikacja przeznaczona do międzynarodowego grona odbiorców więc, możemy wybierać w równych walutach do obliczania wydatków. Ostatecznie mamy możliwość dodania informacji o numerze rejestracyjnym, polisie OC, VIN czy dowolnie zdefiniowanej informacji. Oczywiście musimy podać również aktualny przebieg naszego samochodu, ponieważ bez tego Road Trip nie będzie mógł prawidłowo działać.

road-trip-dodwania-pojazdu

Statystyki

W pozycji pionowej na pierwszy rzut oka dostajemy sporo informacji. Wykres obrazuje nam cenę za litra paliwa, ilość litrów paliwa jaką potrzebujemy na przejechanie 100km (wcześniej definiowaliśmy to podczas dodawania pojazdu) oraz uśrednione wyniki. Dodatkowo w dolnej części ekranu informacje o dziennych, miesięcznych i rocznych kosztach użytkowania pojazdu. Im częściej będziemy korzystać z aplikacji tym będą one bardziej dokładne, to oczywiście zrozumiałe.

road-trip-statystyki

Paliwo

W tym miejscu mamy informacje o tym jak nasz samochód pochłania paliwo, ile ono nas kosztuje oraz na ile kilometrów nam wystarczy po tankowaniu. W prawym górnym rogu mamy + który odpowiada za dodanie tankowania. Tam musimy wpisać ile wlaliśmy do baku, za ile. Możemy dopisać na jakiej stacji jesteśmy lub skorzystać z GPS. Dla bardzo skrupulatnych jest możliwość dodania informacji o typie paliwa jakie tankujemy (to akurat nie jest dla mnie zrozumiałe) warunkach w jakich się poruszamy czy formie płatności. Do naszej dyspozyji autor oddał w tym miejscu również notes w którym możemy wpisać co tylko będzie potrzebne.

road-trip-paliwo

Wydatki

W tym miejscu zbierane są wszystkie wydatki jakie ponieśliśmy podczas eksploatacji. Wybieramy z trzech kategorii naprawa,wydatki i inne. Pierwszej kategorii nie muszę tłumaczyć, druga odnosi się do wszystkich opłat jakie dotyczą ubezpieczenia, mandatów czy opłat za drogę. Oczywiście do każdej z kategorii można dodać własna podkategorię.

road-trip-wyadtki

Podróże

Ta funkcja służy do obliczania kosztów podróży którą chcemy odbyć lub już się odbyła. Szczególnie przydatna może być przy planowaniu wyjazdów ze znajomymi i obliczaniu wspólnych kosztów podróży.

road-trip-podroz

Poza wyżej wspomnianymi funkcjonalnościami Road Trip oferuje przypomnienie o konieczności wymiany oleju lub innych części które ulegają zużyciu podczas eksploatacji. Może to być określone czasem lub przebiegiem kilometrów jaki nam pozostał do wymiany. W Road Trip możemy również prowadzić dziennik zużycia naszych opon. Dzięki czemu będziemy dokładnie wiedzieć ile kilometrów przejechaliśmy na konkretnym komplecie opon. Do tego wszystkie nasze dane mogą być synchronizowanie z naszym kontem na Dropbox oraz eksportowane/importowane jak CSV.

Road Trip posiada jeszcze sporo więcej ciekawych funkcji które można by długo opisywać. Prawda jest taka, że najlepiej sprawdzić jej działanie na własnym samochodzie. Zobrazuje wam w jaki sposób korzystacie ze swojego auta, a może nawet pozwoli wam ograniczyć niepotrzebne koszty. Oczywiście aby aplikacja sprawnie działała musicie pamiętać o skrupulatnym wpisywaniu danych podczas tankowania lub innych zdarzeń. Z własnego doświadczenia wiem, że to może sprawiać problemy na początku użytkowania. Ale upływem czasu wpada to w nawyk i robisz to odruchowo.

Niestety aplikacja nie jest uniwersalna, co zmusza nas za kupienia jej na iPhone i na iPad osobno. Każda wersja to wydatek 4.49€. Na szczęście twórca udostępnia wersję lite, co pozwoli wam przetestować ja przed zakupem.

Jeśli zdecydujecie się na zakup to dajcie znać jakie są wyniki spalania waszych pojazdów ;)

[appbox appstore 298398207]

Grafika loga: flyzipper