iCloud to jedna z tych usług dzięki którym cały ekosystem Apple świetnie się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Każdy kto chociaż raz miał do czynienia z automatyczną synchronizacją danych pomiędzy urządzeniami pracującymi pod kontrolą iOS lub OS x dobrze wie o czym mowa. Oczywiście podobną funkcjonalność możemy uzyskać przy pomocy aplikacji zewnętrznych, z tą różnicą że za każdym razem musimy ją uruchomić. Natomiast w iCloud wszystko dzieję się samo, bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika.

Świetnym przykładem takiego działania jest Strumień Zdjęć w iOS. Krótko mówiąc, każde zdjęcia zrobione iUrządzeniem zostaje wysłane na nasze konto w iCloud, po czym mamy do niego dostęp z każdego innego sprzętu Apple którym dysponujemy. W przypadku OS X musimy posługiwać się aplikacja iPhoto aby mieć dostęp do zdjęć które zostały przesłane do iCloud. Istnieje jednak metoda dzięki której będziemy mieli dostęp Strumienia Zdjęć bezpośrednio przez Finder

Wymagania:

– Mac OS X 10.7 lub nowszy
– Skonfigurowane konto iCloud
– iOS 5 lub nowszy
– Strumień zdjęć musi być włączony na urządzeniach które mają z niego korzystać

Dostęp do Strumienia Zdjęć przez Finder w OS X

– W dowolnie otwartym oknie Finder wciskamy kombinację klawiszy
⌘+⇧+G (cmd+shift+g)

strumien_zdjec_1
– Wklejamy ścieżkę dostępu

 ~/Library/Application Support/iLifeAssetManagement/assets/sub/

– W polu wyszukiwania po prawej stronie Finder wpisujemy rodzaj:obrazek
– Wybieramy „sub” jako miejsce które ma być przeszukiwane

strumien_zdjec_2

– Następnie zapisujemy efekty naszej pracy, nadając dowolną nazwę

strumien_zdjec_3

Gotowe

Teraz możemy wszystkie zdjęcia jakie zrobimy naszym urządzenie z systemem iOS będą się pojawiać w wyżej stworzonym katalogu wyszukiwania. Jeśli chcemy mieć dostęp tylko do zrzutów ekrany w polu wyszukiwania zamiast rodzaj:obrazek wpisujemy rodzaj:png. Natomiast jeśli mamy mieć dostęp tylko do zdjęć wpisujemy rodzaj:jpg.

Niestety jak narazie nie ma możliwości przysyłania video przez Strumień Zdjęć, być może w najbliższym czasie coś się w tej kwestii zmieni.