Launchpad jest dostępny od OS X 10.7 czyli Lion. W skrócie można powiedzieć że jest to skopiowany SpringBoard z iOS i przeniesiony do OS X. W teorii brzmi to bardzo ciekawie i obiecująco, choć pewnie nie dla każdego będzie to wygodny sposób uruchamiania aplikacji. W nowszych komputerach Apple Launchpad wywołujemy klawiszem F4, natomiast w starszych musimy przypisać sobie odpowiedni skrót klawiszowy lub po prostu uruchomić go z docka.
Usuwanie aplikacji z Launchpad (tylko Mac AppStore)
Przytrzymaj klawisz ALT/⌥ następnie ikonki zaczną się kołysać dokładnie tak samo jak w iOS. W górnym lewym rogu wybranych ikon będziemy widzieć X. Jeśli go wciśniemy aplikacja zostanie usunięta z Launchpad, ale nie będzie usunięta z systemu. Ten sposób dotyczy tylko i wyłącznie aplikacji które zostały pobrane z Mac AppStore.
Usuwanie każdej aplikacji z Launchpad
Uruchamiamy Termial i przepisujemy lub wklejamy poniższą komendę, zamieniając „NAZWA_APLIKACJI”
sqlite3 ~/Library/Application\ Support/Dock/*.db "DELETE from apps WHERE title='NAZWA_APLIKACJI';" && killall Dock
Przykład
sqlite3 ~/Library/Application\ Support/Dock/*.db "DELETE from apps WHERE title='Slicer';" && killall Dock
Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze to Launchpad uruchomi się ponownie.
Usuwanie wszystkich aplikacji z Launchpad
Możemy również usunąć wszystkie aplikacje jakie są widoczne w Launchpad, co daje nam możliwość uporządkowania wszystkich aplikacji według własnego uznania. Oczywiście poniższa komenda nie usuwa aplikacji z systemu.
sqlite3 ~/Library/Application\ Support/Dock/*.db "DELETE from apps; DELETE from groups WHERE title<>''; DELETE from items WHERE rowid>2;"; killall Dock
Należy pamiętać że po wykonaniu tej komendy nie możemy cofnąć jej skutków. Czyli wszystkie niezbędne aplikacje musimy sami dodawać do Launchpad
Możemy również użyć aplikacji Launchpad-Control dzięki której zrobimy to wszystko co wyżej.
KOMENTARZE