Boke (ang. bokeh, jap. bo-ke, rozmycie) – w fotografii sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości.

Miękkie rozmycie wyodrębnia z tła główny motyw fotografii, nie odwracając od niego uwagi niepotrzebnymi szczegółami. Wykorzystywane jest to często w portretach. Polega ono na tym, że motyw zdjęcia znajduje się w strefie głębi ostrości i zostaje odwzorowany ostro, zaś oddalone tło obrazu pozostaje poza strefą głębi ostrości i zostaje rozmyte.

 

To tyle jeśli chodzi o informacje z wikipedii o efekcie który będziemy chcieli uzyskać przy pomocy aparatu w naszym iPhone. Najciekawsze jest to, że nie będziemy do tego potrzebować żadnej zewnętrznej aplikacji czy tez akcesoriów do uzyskania takiego efektu. Jedyne co nam będzie potrzebne to iPhone, aplikacja Aparat oraz troszkę chęci do eksperymentowania :) Na samym początku chciałbym poinformować, że nie jestem fotografem a co za tym idzie moje nazewnictwo może odbiegać od prawidłowego. Za co przepraszam, ale nie można wiedzieć wszystko.  Jeśli coś źle nazywam, to proszę poinformuj mnie o tym a poprawię to.

 

Bokeh w dziennym świetle

 

  • Włącz aplikację aparat
  • Ustaw obiektyw aparatu na miejsce które będzie znajdowało się w miarę blisko i będzie miało w miarę podobną ekspozycję (jasność), co obiekt na którym chcesz uzyskać efekt.
  • Następnie troszkę oddal telefon od tego obiektu, a następie przytrzymaj palec na ekranie iPhone na tym obiekcie. Pojawi się informacja Blokada AE/AF
  • Z zablokowanym focusem ustaw aparat na obiekt który na którym chcesz stworzyć efekt Bokeh i zrób zdjęcie.

Włączenie HDR może pomóc w uzyskaniu lepszego efektu

 

Boken w nocnym świetle lub słabym oświetleniu 

 

Tutaj sprawa jest o wiele łatwiejsza i nie powinna nikomu stwarzać jakichkolwiek problemów.

  • Odpal aplikację aparat
  • Przytrzymaj palcem w miejscu które jest najmniej oświetlone od tego któremu chcesz zrobić zdjęcie Bokeh
  • Teraz skieruj obiektyw aparatu na miejsce które chcesz sfotografować z omawianym efektem i zrób zdjęcie
  • Gotowe

IMG_2316

 

Takie przykładowe zdjęcie zrobione na szybko :) Pokazujcie w komentarzach swoje efekty działania.