Wiele osób posiadających iPhone / iPad / iPod zastanawia się jak skutecznie wydłużyć czas pracy na baterii. W tym wpisie postaram się pokrótce opisać kilka oczywistych czynności o których często się zapomina, a potrafią znacząco odciążyć akumulator naszego urządzenia. Oczywiście nie chodzi o to by wyłączyć wszystkie podane opcje, lecz tylko te z których obecnie nie korzystamy lub które są nam zbędne. Dlatego wszystko dobierajcie do własnych potrzeb, ja wam tylko daje wskazówki. Zaczynajmy :)

1. Aktualizacje

apple-update

 

 

 

Pamiętaj aby zawsze posiadać najnowszy dostępny iOS, czasem programiści potrafią znacznie poprawić czas pracy baterii. Aktualizacje wgrywamy przy pomocy najnowszego dostępnego iTunes który znajdziemy pod tym linkiem lub przez aktualizacje systemowe.

2. Automatyczne ustawienia czasu

automatyczny_czas_ios

 

Wbrew pozorom wyłączenie ten opcji pozwoli nam zyskać do 30% cyklu życia baterii. Dlaczego ? Ponieważ telefon z włączoną opcja będzie często używał czujnika lokalizacji aby sprawdzać w jakim miejscu się znajduje, aby wyświetlać odpowiedni czas i datę.

 

 

 

 

 

 

 

3. Siri

siri

Domyślnie Siri jest włączone dla każdego urządzenia które je obsługuje. Jak wiadomo oficjalnie Siri nie mówi i nie rozumie po polsku dlatego zalecałbym jej wyłącznie ponieważ po krótkim czasie znudzi nam się.

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Lokalizacja

lokalizacja

 

Sporo aplikacji z tego korzysta, a co za tym idzie czujnik ciągle pracuje. Wyłącz lokalizację lub ogranicz ilość aplikacji które mogą z niej korzystać

 

 

 

 

 

 

 

5. Pobieranie wiadomości Mail

push_wylaczenie

Ciągłe połączenie z serwerem które funkcja push utrzymuje może skrócić czas pracy baterii o około 10%. Możemy sobie z tym poradzić na kilka sposobów. Pierwszy to ustawienie opcji Fetch na automatycznie sprawdzanie wiadomości co 15 minut/ 30 minit / 1 godzinę. Druga to ręczne sprawdzanie wiadomości Mail. Wybieraj co bardziej Ci potrzebne :)

 

 

 

 

 

 

 

6. Push

Ta opcja wiąże się z punktem 5, jeśli chcesz korzystać z Fetch musisz wyłączyć Push.

7. Bluetooth

BT_wylaczenie

 

Wraz z ewolucja telefonów Bluetooth również ewoluował, niestety dalej zużywa sporo zapasów baterii. Dlatego jeśli nie masz jakiś urządzeń które komunikują się z iOS przez BT, wyłącz go.

 

 

 

 

 

 

 

8. WiFi 

wifi_wylaczenie

 

Jeśli jesteś w miejscu w którym nie ma sieci WiFi, to wyłącz ją w swoim telefonie. Po co tracić baterię na coś z czego nie możesz skorzystać.

 

 

 

 

 

 

 

9. Data 3G

wylaczenie_3g

 

Nie jestem zwolennikiem wyłączania ten opcji, ale poinformować was muszę :) Gdy jesteśmy w zasięgu sieci 3G to powiedzmy zużycie energii jest akceptowalne, natomiast gdy stracimy zasięg 3G i przejdziemy w strefę EDGE telefon od razu będzie starał się szukać lepszej jakości połączenia jakim jest 3G, a co za tym idzie więcej energii mu do tego będzie potrzebne. Sami już rozumiecie o co chodzi prawda? Tak czy siak jakoś nie przemawia do mnie ta opcja i ja mam zawsze  włączone 3G :)

 

 

 

 

 

 

10. Jasność ekranu 

jasnosc_ekranu

 

Kolejna logiczna sprawa, im jaśniejszy ekran tym więcej energii potrzeba. Polecam zostawić opcje automatycznego dostosowywania jasności.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak jak powiedziałem na samym początku musicie sami zdecydować które z opcji są dla was najważniejsze a z których możecie zrezygnować. Jeśli macie jakieś swoje sugestie lub pomysły jak oszczędzić baterię dajcie znać w komentarzach.